czwartek, 28 Wrz 2023
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Joomla Templates and Joomla Extensions by joomla2you.Com

Kościół p.w. św. Stanisława Bpa w Czeladzi Wielkiej

Czeladź Wielka – Dorf Tscheletz (1288), Czhelacz (ok. 1300), allodium…

Kościół p.w. św. Stanisława Bpa w Czeladzi Wielkiej Kościół p.w. św. Stanisława Bpa w Czeladzi Wielkiej

Kaplica w Płoskach

Kaplica w Płoskach Kaplica w Płoskach

Kościół p.w. św. Józefa Obl. NMP w Wąsoszu

  Neogotycki kościół w Wąsoszu pochodzi z końca XIX w.…

Kościół p.w. św. Józefa Obl. NMP w Wąsoszu Kościół p.w. św. Józefa Obl. NMP w Wąsoszu

Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu

Kościół to dawny zbór ewangelicki św. Mateusza. Jego budowę rozpoczęto…

Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu

Kościół p.w. NMP Królowej Świata w Sądowelu

Kościół p.w. MB Królowej Świata w Sądowelu wybudowany w 1822…

Kościół p.w. NMP Królowej Świata  w Sądowelu Kościół p.w. NMP Królowej Świata  w Sądowelu

Aktualności

Drukuj

Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2013 r.

Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2013 r.Narodowe Święto Niepodległości, ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989, to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.

Tego dnia wspominamy odzyskanie przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach pod zaborami Rosji, Prus i Austrii, wolności i niepodległości.

Odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym a wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).

Jednakże chyba dobrze się stało, że święto to obchodzimy w początkach listopada, gdy trwamy jeszcze w naszej modlitewnej zadumie za zmarłych. Sprzyja to bowiem włączeniu do naszych modlitw za zmarłych także tych, którzy ginęli w obronie naszej Ojczyzny.

Taki też cel przyświecał organizatorom obchodów 95 rocznicy odzyskania Niepodległości w Wąsoszu, którzy w program tych obchodów wpisali na pierwszym miejscu Mszę świętą.

Po Mszy Świętej z udziałem przedstawicieli miasta i gminy, wojska oraz pocztów sztandarowych, odprawionej o godzinie 9:00 za Ojczyznę w kościele Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu, tradycyjnie od trzech lat, kontynuowano modlitwę pod naszym obeliskiem w rynku. Następnie złożono tu wieńce i wiązanki, a dziękując za udział w tej uroczystości pan Burmistrz Zbigniew Stuczyk wyraził zadowolenie swoje i naszych duszpasterzy, że z roku na rok, coraz większa liczba mieszkańców miasta i gminy bierze udział w obchodach tego święta w kościele i pod obeliskiem.

Dopełnieniem obchodów Święta Niepodległości w Wąsoszu był Program Patriotyczny przygotowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Pobielu, który można był obejrzeć w Domu Kultury po zakończeniu spotkania pod obeliskiem. Dla ułatwienia dotarcia do Domu Kultury podstawiono dla chętnych autobus.

Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i wychowawców, ukazał co znaczy być wolnym, jak tę wolność Naród Polski utracił i jak ją odzyskiwał. Zaangażowanie zaś publiczności we wspólny śpiew pieśni patriotycznych, których treść dla ułatwienia wyświetlano, przypomniało niektórym – jak powiedział pan major J. – pieśni, których przez lata nie mogli śpiewać, a po które tak chętnie kiedyś sięgano.

Nr konta parafii:
Bank Spółdzielczy
w Górze,
Oddział Wąsosz,
Rachunek nr:
52 8663 0007 0008 0020 4378 0001

117420
Dziś1
Wczoraj2
W tym tygodniu9
W tym miesiącu52
Ogółem117420
Twoje IP: 192.168.2.80
unix 0.0
Aktualnie 12